/Zdroj : www.trnava-vuc.sk/
2016-17
- Pán riaditeľ, Vaša škola sa môže pýšiť výbornými výsledkami v štatistike zamestnanosti absolventov. V ktorých odboroch sa Vám darí najviac?
Posledné čísla zverejnené Centrom vedecko-technických informácií hovoria, že za posledné dva roky máme len 2,9 % nezamestnanosť, čo je výborné číslo. Všetky naše študijné odbory vykazujú veľmi dobré štatistiky, ale študijný odbor elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách má za posledné dva roky nulovú nezamestnanosť.
- Aké sú ďalšie možnosti štúdia na Vašej škole, a o ktorý odbor je v súčasnosti najväčší záujem?
Naša škola ponúka nasledovné študijné odbory: elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách zameraný na zabezpečovaciu a telekomunikačnú techniku, elektrotechnika zameraný na sieťové technológie, prevádzka a ekonomika dopravy so zameraním na logistiku a železničnú dopravu, technické a informatické služby zamerané na zasielateľstvo a technika a prevádzka dopravy, kde sa špecializujeme na automobilovú techniku.
Okrem denného štúdia máme i akreditované vzdelávanie dospelých v kurzoch na získanie elektrotechnickej kvalifikácie, ale i v ďalších špecializovaných kurzoch, máme akreditovanú Jazykovú školu a otvárame i externé štúdium v odbore elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách.
Momentálne je jednoznačne najvyšší záujem ako na strane záujemcov o štúdium, tak i na výstupe zo strany zamestnávateľov o elektrotechnické študijné odbory a kvalifikácie, ale i o dopravné zamerania orientované na železnice.
- V akých projektoch je zapojená Vaša škola v súčasnosti ?
Momentálne sme zapojení do projektu Ministerstva dopravy a výstavby Študuj dopravu, ktorý je zameraný na podporu štúdia absolventov základných škôl na dopravných študijných a učebných odboroch, čím sa snažíme riešiť kritickú situáciu nedostatku niektorých pracovných pozícií v železničných spoločnostiach. Na našej škole máme i úspešnú CISCO akadémiu, kde študenti môžu získať medzinárodne platný certifikát z oblasti počítačových sietí, sme zapojení do projektu Erasmus plus, čiže naši študenti chodia i na zahraničné praxe a stáže.
- Na základe čoho si podľa Vás vyberajú žiaci strednú odbornú školu ?
Dnes je situácia na stredných školách taká, že je viac ponúkaných miest ako je počet končiacich absolventov základných škôl, ale i napriek tomu sa nám darí mať väčší počet prihlásených ako môžeme prijať. Je to výsledok veľmi dobrej práce kolegov v práci so študentmi, úspechy v súťažiach, ale i naša propagácia na rôznych prezentačných akciách, ako i to, že máme všetky študijné odbory pokryté zmluvnou spoluprácou s významnými spoločnosťami na trhu práce, medzi nimi i ŽSR.
- Čo podľa Vás najviac zaujíma rodičov pri výbere školy?
Rodičia sú rôzni, tí zodpovední sa zaujímajú o uplatnenie i náplň učiva, či spoluprácu s praxou. No sú i takí, ktorí chcú mať dieťa len „upratané“ a hlbší záujem nemajú. Tých so záujmom je našťastie viac.
- Ako vnímate spoluprácu medzi zamestnávateľom a školou?
Naša škola má spoluprácu s piatimi významnými spoločnosťami na trhu práce, ktorá je vyjadrená Zmluvami o vzájomnej spolupráci za účelom zabezpečenia kvalitnej prípravy absolventov : okrem ŽSR a ďalšej železničnej spoločnosti sú to firmy z oblasti telekomunikačného a automobilového priemyslu a potom s ďalšími menšími firmami, s ktorými máme uzatvorené zmluvy najmä o zabezpečení praxe. Aj spolupráca zamestnávateľov a školy prechádza rôznymi etapami, ale v súčasnosti ju hodnotím ako veľmi dobrú, najmä so ŽSR.
- V čom môže zamestnávateľ pomôcť škole a naopak?
Zamestnávateľ môže škole pomôcť výrazne najmä tým, že jej pomôže nielen udržať ale aj predstihnúť technologický vývoj, aby škola bola personálne i materiálne pripravená vyučovať technológie, systémy a postupy, ktoré v praxi sú, prípadne sa budú nasadzovať. Je to možné školením odborných učiteľov a pomocou pri materiálno-technickom vybavení školy. Potom môže škola pomôcť zamestnávateľovi, že mu ponúkne kvalitných a dobre pripravených absolventov.
- ŽSR spolupracuje s Vašou školu už desaťročia. Len od roku 2011 praxovalo na našich pracoviskách 128 žiakov. Veľké percento z nich sa aj uplatnilo. No napriek tomu ŽSR momentálne zaznamenávajú veľký nedostatok kvalifikovaných a odborne vzdelaných ľudí a preto prichádzajú s novinkou motivácie žiakov stredných škôl prostredníctvom Štipendijného programu. Tým dávajú možnosť absolventom stať sa súčasťou stabilnej firmy s dlhoročnou tradíciou. Aký záujem evidujete o tento program a v čom vidíte jeho výhody?
ŽSR v poslednom období zintenzívnila spoluprácu s našou školou, čo ma veľmi teší a výsledkom toho je i ponúkaný Štipendijný program, čo je veľmi dobrý nápad. Keďže ide o novinku, ešte je predčasné robiť závery, ale určite to môže prilákať nám žiakov a ŽSR nových zamestnancov. Na ŽSR, ale i v iných železničných spoločnostiach pracuje veľmi veľa našich absolventov, ktorých sme pre rôzne profesie pripravili, ide najmä o profesie v oblasti dopravy, zabezpečovacej, oznamovacej techniky, ale i v ďalších profesiách. Trochu ma mrzí skutočnosť, že ŽSR dnes viac preferuje a propaguje najmä duálne vzdelávanie, pričom nejde o žiadnu novinku, ale o pokus o návrat k učňovskému školstvu a pritom sa trochu, najmä pri propagácii, zabúda, že sú tu i stredné priemyselné školy dopravné, ktoré v minulosti pripravili a stále pripravujú pre ŽSR absolventov. Už len počet študentov, ktorí u nás absolvovali prax, niekoľkonásobne prevyšuje počet žiakov v duáli. (duálne vzdelávanie je v „pilotnom“ overení – pozn. ŽSR). Treba len, aby sa ŽSR viac zamerali na ich získanie pre prácu v ich spoločnosti a dokázali študentov osloviť. My im v tom určite budeme nápomocní (ako paralelu k duálnemu vzdelávaniu spustili ŽSR Štipendijný program zameraný na Stredné priemyselné školy - pozn. ŽSR).
- Ako žiaci vnímajú fakt, že firma, kde vykonávajú prax, je ich potenciálnym zamestnávateľom?
Žiaci vnímajú každú spoluprácu s praxou pozitívne, lebo vidia, že systémy a zariadenia, o ktorých sa učia v škole, sú v nasadené v praxi. Na priemyslovkách získavajú širší prehľad, navštevujú počas štúdia i pracoviská rôznych zamestnávateľov a sú na prax pripravení komplexnejšie, nie len v úzkej špecializácii. Súčasný stav najmä v našom regióne je taký, že o absolventov niektorých najmä technických študijných odborov je záujem oveľa väčší, ako je počet končiacich absolventov. Študenti si teda môžu vyberať svoju ďalšiu cestu a je už na zamestnávateľoch, ktorý u nich so svojou ponukou uspeje. A naši študenti sa uplatňujú v posledných rokoch ozaj veľmi dobre.
- Je o Vás známe, že okrem toho, že milujete šport a hory, potrpíte si aj na kvalitu. A nielen na tú materiálnu, ale predovšetkým na kvalitu vzdelania. Aktívne bojujete za lepšie podmienky pre stredné priemyselné školy. V čom je Vaša motivácia?
Moja motiváciou je najmä skutočnosť, že práca, ktorú vykonávam, ma napĺňa najmä keď vidím nášho absolventa, ktorý je úspešný vo vyštudovanom odbore. Mladá generácia je tvarovateľná a teší ma, že každý študent, ktorý prejavuje záujem, dosiahol v škole pod vedením učiteľov pokroky, ktoré sú vidieť. Vtedy má práca učiteľa zmysel. Ja bojujem za to, aby sa pri súčasnom trende presadzovaní duálu, ktorý je veľmi dôležitý a má svoje nesporné miesto vo vzdelávacom systéme, nezabúdalo, že sú tu i priemyslovky, ktoré podľa rovnakého zákona o odbornom vzdelávaní a príprave pripravujú absolventov, ktorí by mali mať širší rozhľad, kritické myslenie, vedia hľadať a ponúkať rôzne riešenia problémov a neboli by zameraní len na výkon jednej konkrétnej pracovnej činnosti. Aj v kvalite vzdelania sú dnes veľké rozdiely, nie je škola ako škola. A tak sa aj spolu s ďalšími riaditeľmi priemysloviek snažím presadzovať čo najväčší možný stupeň nezávislého, objektívneho a štandardizovaného hodnotenia výstupnej kvality vedomostí a zručností študentov. Preto na našej škole nájdete rôzne akreditované a certifikované vzdelávacie aktivity. Vnímam v tejto súvislosti veľmi pozitívne, že ŽSR plánujú rozšíriť svoj program štipendií na žiakov všetkých ročníkov našej školy.
Deň otvorených dverí SPŠD v Trnave v decembri 2016.
(zľava Ing. Mário Oleš - riaditeľ odboru riadenia ľudských zdrojov ŽSR, Mgr. Jozef Luha – riaditeľ odboru riadenia ľudských zdrojov ZSSK, JUDr. Martina Jurišová -prednostka sekcie ĽZ OR TT, Ing. Peter Papík - riaditeľ SPŠD Trnava a študenti).
Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave
J.M. Hurban
Pri príležitosti 200. výročia narodenia J.M. Hurbana sa dňa 23.3.2017 uskutočnil na SPŠ dopravnej v Trnave vedomostný kvíz o jeho živote a diele pre žiakov 1. ročníkov. Víťazmi sa stali Dominika Miklovičová a Dominik Tibor Barinec (I.D).
Siemens day na SPŠ dopravnej
Budúcnosť zabezpečenia v železničnej doprave a jej riadenie prostredníctvom počítačových sietí bola téma prednášky Ing. Rastislava Kušpála zo spoločnosti Siemens pre tretiakov a štvrtákov elektrotechnických študijných odborov, vrátane ponuky budúcej spolupráce spoločnosti Siemens s najlepšími študentami.
Spoločnosť Siemens spolupracuje z SPŠ dopravnou v Trnave a zamestnala zatiaľ štyroch najlepších študentov,ktorí pracujú na projektoch pre švajčiarske, španielske, brazílske železnice, či francúzske metro. S ďalšími spolupracuje na bakalárskych, či diplomových prácach na Žilinskej univerzite.
Workshop študentov SPŠD v AT&T
Dňa 7.3.2017 sa vybraní žiaci z III.T a III.C zúčastnili workshopu komunikačných zručností v spoločnosti AT&T Global Network Services Slovakia v Bratislave.
V rámci workshopu sa celý čas sa žiakom venovali pracovníci zo spoločnosti AT&T, podelili sa s nimi o svoje skúsenosti a zamerali sa na rozvoj prezentačných zručností študentov, prípravu prezentácie a prezentačných materiálov.Webinár na SPŠ dopravnej v Trnave
Dňa 2.3.2017 sa žiaci III. T zúčastnili webinára Mám produkt, ale ako ho teraz predať?, ktorý bol organizovaný spoločnosťou JA Slovensko v spolupráci s MONSANTO Fund.
Obsahom webinára bolo predstavenie marketingových nástrojov, návod, ako ich používať, ako vďaka nim predať; ako sa propaguje medzinárodná spoločnosť a ako naopak propagovať lokálne; ukážky slávnych marketingových kampaní; tipy na užitočné web stránky a pod.
Finančná akadémia na SPŠD Trnava
Žiaci IV.DA SPŠ dopravnej v Trnave sa 10.3.2017 zúčastnili na prednáške Finančná akadémia - finančná gramotnosť v rámci vzdelávacieho cyklu Finančná akadémia, ktorý je určený pre študentom maturitných ročníkov. Jeho cieľom je viesť mladých ľudí k väčšej finančnej zodpovednosti. Organizátor spoločnosť Partners group SK - finančné služby.
"Projekt Populas“ na SPŠ dopravnej
Dňa 9.3.2017 sa na SPŠ dopravnej v Trnave uskutočnila odborná prezentačná akcia zameraná na popularizáciu vedy a techniky Populas, ktorú organizuje Katedra multimédií a informačno-komunikačných technológií Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity pod vedením vedením vedúceho katedry prof. Ing. Róberta Hudeca. Boli názorne prezentované s názornými ukážkami témy : Číslicové spracovanie obrazu a zvuku, e-health, navigácia v priestore, 3D grafika, 3D tlač, virtuálna realita a optické siete."
DOPRAVÁCI v ŽILINE
Študenti dvoch maturitných ročníkov elektrotechnických študijných odborov SPŠ dopravnej z Trnavy mali odborné vyučovanie v dňoch 9.-13.1.2017 v Žiline. Navštívili laboratóriá Elektrotechnickej fakulty, Fakulty riadenia a informatiky a Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity, odborné pracoviská firmy Siemens a Slovenskej energetickej a prenosovej sústavy. Týždeň z nich boli "vysokoškoláci", bývali na internátoch a stravovali sa v menze Žilinskej univerzity a absolvovali prednášky. Na akcii s zúčastnili okrem študentov a odborných učiteľov aj riaditeľ školy so svojim zástupcom, pretože ich čakali pracovné stretnutia s prodekanmi, či vedúcimi katedier.
Stredná priemyselná škola dopravná Trnava má dlhoročnú výbornú spoluprácu so Žilinskou univerzitou, čo sa prejavuje na tom, že ,mnohí končiaci absolventi pokračujú v štúdiu v Žiline a toto štúdium i väčšinou úspešne ukončujú ako inžinieri.
Deň otvorených dverí so zamestnávateľmi
Na Strednej priemyselnej škole dopravnej v Trnave sa dňa 15.12.2016 konal Deň otvorených dverí na ktorom sa zúčastnili i zamestnávatelia,ktorí majú záujem o absolventov školy. Delegáciu Železničnej spoločnosti Slovensko a.s. viedol Mgr. Jozef Luha, riaditeľ odboru ľudských zdrojov, Železnice Slovenskej republiky sa prezentovali pod vedením riaditeľa odboru ľudských zdrojov z generálneho riaditeľstva Ing. Mária Oleša. Oblastné riaditeľstvo Trnava zastupovala prednostka sekcie ľudských zdrojov JUDr. Martina Jurišová, spoločnosť Siemens a.s. prezentoval Ing. Rastislav Kušpál. Dňa otvorených dverí sa zúčastnila i zástupkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja PhDr.Jarmila Kukumberg, ktorá je garantom programu Študuj dopravu.
Žiaci základných škôl a ich rodičia sa presvedčili, že podanie prihlášky na študijné odbory na SPŠ dopravnej znamená perspektívu zamestnania.
Odborná prednáška na dopravnej
Na dispečerské pracovisko sa v pondelok večer premenila odborná učebňa na dopravnej priemyslovke,aby na druhý deň, v utorok 13.12.2016 mohla firma Inoma comp. z Liptovského Hrádku prezentovať študentom elektrotechnických študijných odborov najmodernejšie dispečerské komunikačné zariadenia používané v doprave. Počas celého dňa sa mohli študenti i odborní učitelia školy oboznámiť s telefónnymi prístrojmi, z akými sa vo verejnej sieti nestretneme,lebo sa používajú len v špecializovanej sieti. Dispečerské telefónne prístroje s dotykovými obrazovkami, najnovšie IP technológie i pripojenie starších zariadení na najmodernejšiu komunikačnú techniku názorne predvádzali štyria zamestnanci firmy a odpovedali na otázky maturantov. Bol to zaujímavý odborný deň kde s teória školy spojila s praxou.
Štipendijný program na SPŠ dopravnej v Trnave
Z dôvodu vážneho nedostatku niektorých profesií v oblasti železničnej dopravy, ktorý sa v nasledujúcich rokoch ešte prehĺbi sa spojili zamestnávatelia a školy aby sa spoločnými silami pokúsili tento problém riešiť. A preto na Strednej priemyselnej škole dopravnej v Trnave začína štipendijný program, ktorý zavádzajú dve železničné spoločnosti : Železničná spoločnosť Slovensko a.s. (ZSSK) a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pre vybrané študijné odbory. Ide najmä o študijné odbory elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách a prevádzka a ekonomika dopravy. Tieto spoločnosti budú študentom 3. a 4. ročníka na dopravnej priemyslovke poskytovať štipendium(mesačne od 80 do 120 €), ak sa zaviažu po skončení štúdia u nich pracovať. Taktiež im preplatia náklady na externé štúdium v ich pokračujúcom odbore na Žilinskej univerzite, pretože trh práce potrebuje aj vysoko kvalifikovaných odborníkov a vysokoškolské štúdium v oblasti dopravy je tiež v záujme zamestnávateľov. Z uvedenej snahy je jasné absolventov týchto odborov nečaká Úrad práce, ale istota zamestnania.
/Zdroj : www.trnava-vuc.sk/
Mestská televízia Trnava - Diskusné štúdio
Mestská televízia Trnava pripravila Diskusné štúdio z konštruktérmi elektromobilu, ktorí nás reprezentovali vo Francúzsku : http://www.mtt.sk/…/diskusne-stu…/Diskusne-studio-30-11-2016
Študuj dopravu
Po akcii :
http://vovlaku.teraz.sk/v-
muzeu-dopravy-si-deti- vyskusaju-pracu-rusnovodica/ Pred akciou :
http://domov.sme.sk/c/20272262/ministerstvo-dopravy-chce-zvysit-zaujem-ziakov-o-dopravne-skoly.html
Víkendové kariérne poradenstvo
Cez víkend v dňoch 1. a 2. 10. 2016 sa v Bratislave konalo pod záštitou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja víkendové kariérne poradenstvo pod názvom Študuj dopravu. Prezentovali sa zamestnávatelia s ponukami pracovných pozícií (Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko a.s., Železničná spoločnosť Cargo Slovakia), spoločnosť Siemens predstavila najmodernejší trenažér rušňa a jeho zabezpečovacieho zariadenia, koľajisko simulujúce stanicu Cífer a ovládané tabletmi. Zároveň sa prezentovali i dopravné školy, kde sa dajú na trhu najviac chýbajúce profesie študovať, medzi nimi i Stredná priemyselná škola dopravná Trnava. Zaujímavosťami boli i trenažér prevrátenia pri havárii vozidla, okuliare simulujúce požitie alkoholu, vyskúšanie si poskytnutia prvej pomoci, cyklokvíz a ďalšie zaujímavosti.
O stánok SPŠ dopravnej, ktorá prezentovala programovateľným automatom simulujúcu prevádzku na železničnej trati a zároveň i spoluprácu s firmou Siemens,ako i so železničnými spoločnosťami bol na akcii veľký záujem."
Vedecký veľtrh
O akcii Vedecký veľtrh, na ktorej sa zúčastnili, informovala TV Ružinov (príspevok začína v čase 5:34 a Ing. Eiáš od 6:38) http://www.tvr.sk/…/ruz…/ruzinovske-spravy/2016-09-14-163000
Dopraváci na Vedeckom veľtrhu
V Bratislave sa dňa 14.9.2016 konalVedeckáveľtrh, kde dostali pozvánku sa prezentovať aj stredné školy so svojimi úspešnými projektami. SPŠ dopravná sa prezentovala víťaznými prácami s celoslovenských a medzinárodných súťaží - simulátorom železničného zabezpečovacieho zariadenia riadeného mikropočítačom, víťaznou prácou zo súťaže SYGA Siemens a úspešným elektromobilom s medzinárodnej súťaže v Le Mans."Študenti SPŠ dopravnej na InnoTranse v Berlíne
Študenti SPŠ dopravnej v Trnave sa v sprievode pedagógov zúčastnili v dňoch 20.-22.9.2016 na najväčšom odbornom medzinárodnom veľtrhu pre železničnú a koľajovú dopravnú techniku a stavbu tunelov InnoTrans Berlín. Na akciu cestovali mimoriadnym vlakom spoločnosti Wagon Service Travel . Súčasťou akcie bola aj prehliadka Berlína. Akcia prispela k zvýšeniu ich odborného rozhľadu aj jazykovej pripravenosti."